مدیریت کسب و کار

مراحل مدیریت کسب و کار

اداره کردن محیط  می‌تواند به‌ صورت فرآیند سازمان‌‌دهی موثر منابع، جهت دستیابی به اهداف، تعریف شود و به‌ کارگیری این فرآیند در یک سازمان مشخص است. یک مدیر کسب‌ و کار ممکن است دارای سطح وسیعی از مسئولیت باشد که این بستگی به سازمان موردنظر دارد. با این‌ وجود برخی عملکردهای کلی وجود دارد که شکل همه کاره ای بودن مدیریتی است که شامل: سازمان‌دهی، تعیین کارکنان، جهت‌دهی امور، کنترل و بودجه‌بندی می‌شوند.

برنامه‌ریزی در مدیریت کسب و کار

یک مدیر کسب‌ و کار ملزم به برنامه‌ریزی و آماده‌سازی سازمان جهت رسیدن به اهداف موردنظر است که ممکن است شامل کارهای مختلفی شود از جمله برآورد بودجه، تحقیق بازار به‌ طور اساسی این عملکرد نشان‌دهنده محل قرارگیری سازمان، جهت‌گیری آن و چگونگی تامین منابع است.

سازمان‌دهی مدیریت کسب و کار

زمانی که اهداف تعریف شدند، مدیر کسب‌ و کار مسئولیت‌های موردنظر را تشخیص داده، افراد را مورد آنالیز قرار می‌دهد و ابزار موردنیاز را برآورد می‌کند و به تقسیم وظایف می‌پردازد. این مرحله ممکن است شامل بازبینی سازمان، توسعه گروه‌های جدید و یا تعریف مشاغل جدید باشد. هدف، ایجاد محیطی بهینه برای عملکرد موثر و نتیجه‌بخش است.

تعیین کارکنان مدیریت کسب و کار

پیدا کردن فرد مناسب جهت کارهای مختلف بخش بسیار مهمی از مدیریت کسب‌ و کار است. تعیین مشاغل موردنیاز، آماده‌سازی تعاریف کارها، انتخاب و آماده‌سازی ازجمله بخش‌های مختلف کار یک مدیر است. یک مدیر خوب معیارهایی از قبیل تنوع، اخلاق، سیاست و سایر پارامترهای موردنیاز برای هر کار را در محیط کسب‌ و کارش تشخیص می‌دهد.

جهت‌دهی امور مدیریت کسب و کار

نکته جالب در مورد جهت‌دهی امور به دست آوردن نقطه بالانس بین کارکنان موردنیاز و تولید اقتصادی است. این امر شامل تخصیص مناسب منابع و فراهم نمودن سیستم حمایتی است که به مسائل سریعاً پاسخ دهد. یک مدیر کسب‌ و کار لازم است با داشتن شخصیت فردی بالا، به کارکنانش روحیه داده و آن‌ها را جهت دستیابی به اهداف مشترک هدایت کند.

کنترل مدیریت کسب و کار

کنترل عبارت است از ارزیابی کیفیت در تمام مراحل سازمان. یک مدیر با دنبال کردن کارها و مقایسه آن‌ها بر اساس یک نقشه استراتژیک، انحراف از هدف را به حداقل می‌رساند. کنترل امور شامل تحلیل هزینه‌ها، مدیریت اطلاعات، اندازه‌گیری عملکرد و عملکرد به‌موقع است.

بودجه‌بندی مدیریت کسب و کار

دنبال نمودن و بازبینی بودجه یکی از عوامل بسیار بحرانی موفقیت هر مدیر است که اغلب توسط دوره‌های آموزشی مختلف مدیریت کسب‌ و کار مورد تمرکز قرارگرفته و معمولاً شامل فاینانس، محاسبات و نرم‌افزارهای محاسبه بودجه می‌شود.

زمینه اساسی دیگری برای مدیریت کسب‌ و کار شامل آمار، بازاریابی، منابع انسانی و اقتصاد نیز لازم‌ اند. همچنین عواملی همچون تصمیم‌گیری، منطق، حل مسئله و مهارت‌های شخصیتی نقش بسیار مهمی در مدیریت کسب‌ و کار بر عهده‌دارند.

“نواندیشان ثروتمند می شوند”
روزگارتان به روز
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.