فرآیندهای لازم برای توسعۀ یک کسب و کار چه هستند؟

فرآیندهای لازم برای توسعۀ یک کسب و کار چه هستند؟

برگرفته از کتاب: افسانۀ کارآفرینی، چرا اغلب کسب و کارهای کوچک موفق نمی‌شوند و راه حل چیست؟

نوشتۀ: مایکل گربر، 2004

عوامل مؤثر در ایجاد یک کسب و کار چه هستند و ارتباط بین آن‌ها باید چطور باشد تا شما (به عنوانِ صاحب و یا علاقه‌مند به راه‌اندازی یک کسب و کار) به هدفتان (کسب سود و موفقیت در بازار هدف) برسید؟

پیشنهاد می‌کنم تا برای افزایش دانشتان، (مدیریت دانش) این مقاله را مطالعه کنید.

برای راه‌اندازی و توسعۀ یک کسب و کار، عوامل متعددی وجود دارند که اگر بتوان ارتباطی خوب بینشان برقرار کرد، (تفکر خلاق) رشد و پیشرفت کسب و کار را نتیجه می‌دهد. اینجانب بهروز ریاحی، به عنوان مدرس و مشاورِ کسب و کارِ نوین، به بیان اصلی‌ترین و مهم‌ترینِ این عوامل می‌پردازم:

خلاق بودن ( Creativity) بر ابداع روش‌های نوآور، (ایده های خلاقانه) جهت تولید محصولات و خدمات موردِ نیاز بازار هدف، تأکید می‌کند.

اگر شما (صاحبان کسب و کار ) همواره به فکر ایجاد اُلگوهای جدیدی (ایده های نو) برای تولید و عرضۀ محصول و خدمات خودتان به مصرف کننده باشید، موفق می‌شوید تا توجه مشتریان را به مزیت‌های جدید و کالاهای نوینِ شرکت خودتان جلب کنید که هم باعث می‌شود تا مشتریان قبلی خودتان را نگه‌ دارید و بر شُهرت کسب و کارتان نیز اضافه کنید.

موشکافی در کمیت‌ها (Quantity Assessment ) که بر بررسی و ارزیابی پیوستۀ گزارش های روندها و عادت‌های جاری در کسب و کار‌ها تأکید دارد و برای این کار (بررسی و ارزیابی پیوستۀ گزارش‌ها) استفاده از روش‌های نوینِ تحلیل و بررسی را پیشنهاد می‌دهد.

شما (صاحب یک کسب و کار) اگر دانش خودتان (مدیریت دانش) را در خصوص نحوۀ استفاده از روش‌های تحلیل، بررسی و ارزیابیِ آمارها و گزارش‌ها، بالا ببرید و در به روز نگه‌داشتن آن تلاش کنید، قطعاً با مسائلی ناخوشایند (مثل: سرگردانی در اُمور، برهم خوردن نظم در انجامِ فعالیت‌ها و … ) مواجه نخواهید شد.

کُل نگری (Holistic Approach) که بر توجه به روند‌ها، عادت‌ها و اُمورِ رایج در کسب و کار (شرکت و یا سازمان) در کنار توجه به جزئیات آن‌ها (روند‌ها، عادت‌ها و اُمورِ رایج) به صورت کلان تأکید دارد.

اصل کُل‌نگری، می‌گوید تا شما به عنوان مالکِ یک کسب و کار، (مدیریت کسب و کار) باید توانایی این را داشته باشید که در عین توجه به تمامی جزئیات، کلیات اُمور و مسائل را نیز ببینید و درک درستی از آن‌ها داشته باشید. برای موفق‌تر شدن در نگرش کلی به کسب و کارتان، بهتر است تا از یک فردِ سوم شخص (مشاور باتجربه) در کنار کسب و کارتان کمک بگیرید.

هماهنگ‌سازی (Co-ordination ) که به داشتن برنامه‌ای منظم و کارآ، برای بررسی و مدیریت عادات و روندهای انجامِ کارها، به منظور تولید محصولات کارآتر و ارائه خدماتی متناسب‌تر با نیازهای بازار، تأکید دارد.

شما به عنوان یک صاحبِ کسب و کار، که تمایل زیادی به رشد و توسعۀ فعالیت‌های خودش در بازار دارد، به ایجادِ اُلگوهای جدید برای عرضۀ محصولات جدید و متناسب با نیازهای بازار احتیاج دارید.

اینجانب (بهروز ریاحی) به عنوان مشاور کسب و کار و مدرس دوره‌های بلند مدتِ فروش و بازاریابی، توصیه‌هایی برآمده از تجربیات شخصی خودم، برایتان دارم که اگر آن توصیه‌ها را به کار بگیرید، قطعاً در خلقِ اُلگویی منحصر به کسب و کار خود و داشتنِ خلاقیتی بیشتر در محیطِ کسب و کار خودتان، موفق خواهید شد.

بهتر است تا شما (صاحبِ کسب و کار) ابتدا با استانداردهای (بازارِ کار) هدفتان آشنا شوید و بعد از اینکه استانداردهای بازار را درک کردید، به تألیف و تعریفِ استانداردهای مورد نظرتان (قطعاً بر اساس نیازهای آشکار و پنهانِ بازار باشند) اقدام کنید و توجه داشته باشید که شناخت نیازهای پنهان در بازار، بسیار مهم است.

اگر می‌خواهید دربارۀ نیازهای پنهانِ بازار و چگونگی شناخت آن‌ها بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنم تا مقالۀ (تشخیص نیازهای پنهان، جهت تولید محصولات خارق‌العاده) را مطالعه کنید.

قبل از شروع هر کاری، اول هدف‌هایتان (بازار کار) را بشناسید و آن‌ها را درک کنید، سپس هدف‌هایتان را بر اساس اولویت‌هایتان مکتوب کنید و برای پیش بردن آن‌ها (هدف‌ها)، مأموریت‌های سازمانی مرتبط با هدف‌هایتان را طراحی کنید.

اینکه فعالیت‌های جزئی و کلی شما (صاحب یک کسب و کار) چه باشند، بستگی به سیاست‌هایی دارد که برای انجام مأموریت‌های سازمانی خودتان پیش می‌گیرید. (مدیریت استراتژیک)

بهتر است تا برای تعریف فعالیت‌های جزئی و کلی، ابتدا با کهنه‌کاران در زمینۀ فعالیت خودتان مشورت کنید و سپس با اعتماد به دانش (مدیریت دانش) کسب شدۀ خود، به انتخاب فعالیت‌های جزئی و کلی لازم برای تولید محصولات، ارائه خدمات و نحوۀ انجام فعالیت‌ها (جزئی و کلی) بپردازید.

شما (صاحبِ کسب و کار) باید برنامۀ مدیریتی منظمی داشته باشید و آن برنامه را ارزیابی کنید.

یکی از بهترین روش‌های ارزیابی برنامه‌ها و سیاست‌ها، در میان گذاشتن آن با کارمندانِ کسب و کارتان است؛ زیرا نه تنها باعث می‌شود تا نقاط قوت و ضعف آن برنامه به خوبی مشخص ‌شود، بلکه می‌توانید با استفاده از روشِ طوفان ذهنی، به برنامه‌ای کارآتر دست یابید که همه جوانب احتیاط را بر اساس تمامی ظرفیت‌های موجود در کسب و کارِتان را در نظر بگیرید.

آموزش دیدن مستمرِ خودتان و کارمندان زیرمجموعه‌تان، لازمۀ خیلی مهمی برای رشد و توسعۀ کسب و کارِتان است. آموزش دیدنِ مستمر، همان رازِ ماندگاری‌ِ‌ِ‌تان به عنوان یک شرکت و یا سازمانِ مطرح در بازار هدفتان می‌باشد.

سعی کنید تا بر شناخت نیازهای گوشۀ بازار ( Niche Market ) متمرکز شوید، زیرا بر رشد و توسعۀ کسب و کارِتان قطعاً تأثیر زیادی می‌گذارد.

آگاهی داشتن از تیپ شخصیتیِ بازار هدف، کارکنان و ذی‌نفعانِ کسب و کارِتان، نقشی مهم در زمینه‌های مختلفی ایفا می‌کند.

یافتن تیپ شخصیتی غالب یا اکثریت جامعه هدف (بازار کار) مشتریان و کارمندانِ زیرمجموعۀ کسب و کارِ خودتان، بر اساس سیستم‌های تیپ‌شناسی می‌باشد که در مؤسسه نواندیشانِ ثروت آفرین، آخرین و پیشرفته‌ترین این روش‌ها MBTI  توسط استاد بهروز ریاحی (مشاوره مدیریت و کسب و کار) آموزش داده می‌شود.

روزگارتان به روز

نواندیشان ثروتمند می‌شوند

شرکت در سمینارها

No products found which match your selection.

مقالات مشابه