عوامل اصلی موفقیت در بازار

عوامل اصلی موفقيت در بازار

 

داستان کسب‌وکار، عوامل اصلی موفقیت

پس از آموختن نحوه تحلیل محیط کسب‌وکار، شناخت ضعف‌ها و قوت‌های سازمان و آشنایی با نیروهای رقابتی بازار، ضروری است عوامل کلیدی که ما را به موفقیت یاری می‌کنند، شناسایی و آنها را اولویت‌بندی کنیم. چنین عوامل کلیدی برای توفیق استراتژی بنگاه ما حیاتی و اساسی هستند. فاکتورهای اصلی موفقیت یا Key Success Factors) KSF) به‌طور کاملاً مستقیم به اهداف استراتژیک، مأموریت و چشم‌انداز کسب‌وکار ما وابستگی دارند و شامل عواملی هستند که ما را در اجرای بهینه مأموریت و دستیابی به چشم‌انداز تقویت می‌کنند. منابع، تخصص‌ها یا ویژگی‌های خاص در اختیار ما همگی نمونه‌هایی از عوامل کلیدی موفقیت هستند.

فاکتورهای اصلی موفقیت در بازار

موفقیت در بازار در گرو پاسخ مناسب به عوامل اصلی موفقیت در بازار فعالیت ماست. چنین عواملی در واقع قواعد بازی در بازار هستند. چنانچه بنگاهی این قواعد و روند تغییرات آنها را بشناسد، می‌تواند مدت‌های مدید در بازار پایدار مانده، رشد کرده و کسب سود کند. باید بدانید که این قواعد مورد بحث را مشتریان، خواسته‌ها و نیازهای‌شان و البته قوانین و مقررات دولتی تعیین می‌کنند. در بازاری که بازیگرانی با اندازه‌های متفاوت در آن ایفای نقش می‌کنند، بنگاه‌های بزرگ تعیین‌کننده استانداردها و قواعد بازی هستند.
نکته بسیار مهم در اینجا این است که عوامل اصلی موفقیت در بازار با گذر زمان تغییر می‌کنند. این فاکتورها با تغییر مکان از یک نقطه جغرافیایی به نقطه دیگر نیز دچار تغییر می‌شوند. همچنین نباید از نظر دور داشت که تکنولوژی و دیگر عوامل محیطی کلان (عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، محیط‌ زیست و قوانین دولتی) نیز روی KSF ها تأثیرگذارند. توجه به این نکته حیاتی است که بنگاه‌ها به همه فاکتورهای کلیدی موفقیت نمی‌توانند پاسخ دهند و البته همه بنگاه‌ها به یک فاکتور به روشی یکسان پاسخ نمی‌دهند و این یکی از دلایل تفاوت استراتژی هاست. این تفاوت ریشه در توانمندی‌ها و منابع مورد استفاده کسب‌وکارها دارد که با هم متمایز هستند.
اجازه بدهید این مفهوم را با بیان مثال‌هایی ساده، توضیح دهیم.
فرض کنید در اندیشه ورود به کسب‌وکار گل‌فروشی هستید. سحرخیزی یقیناً یکی از فاکتورهای کلیدی موفقیت شما خواهد بود چرا که توزیع گل در بازار مادر آن، صبح زود صورت می‌پذیرد و دیر بیدار شدن شما یعنی از دست دادن گل‌های شاداب برای فروش در آن روز.  خوش‌خلقی و مهارت قوی در برقراری روابط اجتماعی، می‌تواند یک فاکتور کلیدی موفقیت در اداره سوپر مارکت، بازاریابی لوازم آرایشی یا مشاوره تخصصی مالی محسوب شود.
سرعت در تصمیم‌گیری برای یک بوکسور حرفه‌ای یا یک مذاکره‌کننده تجاری، دسترسی به نیروی کار ارزان‌قیمت برای یک کارخانه خودروسازی، دسترسی سهل و سریع و ارزان به شیر تازه برای یک تولیدکننده محصولات لبنی، داشتن شبکه ارتباطی وسیع از آشنایان صاحب منصب برای یک مباشر و مالکیت یک فضای وسیع و با موقعیت شهری مناسب برای یک آموزشگاه، همگی مثال‌های دیگری برای عوامل کلیدی موفقیت به حساب می‌آیند. یک راه ساده برای کشف KSF کسب‌وکار شما پاسخ‌تان به این سوال است: چرا مشتریان باید ما را انتخاب کنند؟


مثلث استراتژی C3

کنیچی اومایی (Kenichi Ohmae) نظریه‌پرداز ژاپنی معتقد است که برای تحصیل موفقیت در کسب ‌وکار باید روی سه عامل اصلی زیر تمرکز کرد.

    • مشتری (Customer)
    • رقیب (Competitor)
    • بنگاه (Corporation)

مزیت رقابتی پایدار از یکپارچه کردن این سه عامل به دست می‌آید. رضایت مشتریان باید در اولویت بالاتری نسبت به رضایت سهامداران‌تان قرار گیرد. ضروری است که به بهترین شکل ممکن در رقابت با رقبای موجود در بازار پاسخگوی نیاز مشتریان خود باشیم و در مقایسه با رقیبان خود باید دارای مزیت رقابتی در قیمت مناسب‌تر یا تمایز در محصول باکیفیت‌تر یا سرویس مناسب‌تر باشیم.

البته اجباری نیست که سازمان ما در همه عملکردهای خود پیشرو باشد تا به موفقیت نائل آید، بلکه کافی است تنها در یک فعالیت شاخص شود تا بتواند دیگر عملکردهای خود را نیز بهبود و ارتقا بخشد. سازمان ما با تمرکز بر منابع ویژه خود، نقاط قوت اصلی خود را شناخته و با تقویت آن قوت‌ها، بقای خود را حفظ می‌کند. همچنین در شرایطی که هزینه‌های نیروی انسانی رو به فزونی می‌گذارد، برونسپاری (Outsourcing) بخش‌هایی از فعالیت‌های بنگاه ما می‌تواند تاکتیک موثری قلمداد شود.

البته اجباری نیست که سازمان ما در همه عملکردهای خود پیشرو باشد تا به موفقیت نائل آید، بلکه کافی است تنها در یک فعالیت شاخص شود تا بتواند دیگر عملکردهای خود را نیز بهبود و ارتقا بخشد. سازمان ما با تمرکز بر منابع ویژه خود، نقاط قوت اصلی خود را شناخته و با تقویت آن قوت‌ها، بقای خود را حفظ می‌کند. همچنین در شرایطی که هزینه‌های نیروی انسانی رو به فزونی می‌گذارد، برونسپاری (Outsourcing) بخش‌هایی از فعالیت‌های بنگاه ما می‌تواند تاکتیک موثری قلمداد شود.

نواندیشان ثروتمند می شوند
روزگارتان به روز

در مقاله بعد می خوانید:

رسیدن به یک شناخت کامل و روشن از ساختار کسب و کار خود، کشف عوامل کلیدی موفقیت، تدوین یک برنامه استراتژیک جامع و دقیق جهت رشد و پایداری و سود آفرینی کسب و کار، شناسایی فعالیت‌ها، شرکا و منابع کلیدی مورد نیاز کسب‌وکار

با ما همراه باشید
روزگارتان به‌روز

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

محبوب ترین محصولات

No products found which match your selection.

مقالات مشابه راه اندازی کسب و کار

جلوگیری از ورشکستگی کسب‌وکارها در بحران و رکود اقتصادی
دلایل ورشکستگی کسب و کار
رکود تورمی در ایران
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.