راههای کسب و کار موفق

۹ راه کار ایجادکسب و کار موفق

راههای کسب‌وکار موفق

کارآفرینی و نوآوری در بخش‌های متعدد اقتصادی مطلبی است که مدت‌ها در کشور ما مورد بحث است. برای گسترش، اهمیت و عملی شدن این موضوع در کشورمان تسهیلاتی نیز برای کارآفرینان در نظر گرفته‌ شده است. اما مسلماً در این راه برای موفقیت و امکان ادامه مسیر و موفقیت در کسب و کار، آشنایی با راهکارهای مناسب و درست الزامی است. در این مقاله به نه راهکار مناسب که به کسب‌وکار شما خلاقیت ، نظم  و انعطاف‌پذیری می‌دهد اشاره خواهد شد. فعالین در این زمینه در هر کجای دنیا با به کار بستن این اصول کلی می‌توانند امیدوار باشند که گام‌های نخستین خود را به‌ درستی برداشته‌اند.

۱٫فکر کردن به موفقیت
اگر بخواهید به موفقیت‌های بزرگ دست پیدا کنید، باید آرزوهای بزرگی نیز در سر داشته باشید. هر داستانی از موفقیت با یک آرزوی بزرگ آغاز می‌شود. شما می‌بایست چشم‌اندازهای بزرگ را برای خود متصور باشید، این‌که در آینده ای مشخصص فردی مشهور و صاحب اعتبار هستید. باید از آنچه می‌خواهید که به آن برسید، تصویری روشن داشته باشید و آن‌ قدر آن آرزوی خود را در سر پرورش داده باشید که آن را کاملاً احساس کرده و برایتان دست‌یافتنی باشد. به‌طور مثال تصور کنید که اگر در کار خود موفق شوید، چه تحولی در زندگی شما و اجتماع پیرامونی شما ایجاد خواهد شد؟ اگر کسب‌ و کار شما به موفقیت و درآمد بالا برسد شما از چه اعتباری برخوردار خواهید شد ؟ و تا چه حد به اقتصاد منطقه خود کمک خواهید کرد؟

۲٫نسبت به آنچه می‌خواهید انجام دهید پر شور و حرارت باشید
شما در راهی قدم می‌گذارید که در صورت موفقیت، بخشی یا تمام زندگی شما، تغییر خواهد کرد. برای رسیدن به این مقصود شما می‌بایست انرژی و اشتیاق خود را بیش‌ تر از پیش کنید. شاید بپرسید چرا باید این‌ گونه باشد، زیرا ما همیشه نسبت به آرزوهای خود و آنچه دوست داریم تا به آن برسیم تمایل ذاتی داریم که کمترین کار ممکن را انجام دهیم و از راحت ترین راه ممکن این مهم ممکن شود.

اگر هم با همه عدم علاقه خود به سعی و تلاش زیاد در کار بتوانید خود را در گردونه رقابت حفظ کنید  ولی مطمئناً به موفقیت‌های بزرگ دست نخواهید یافت. موفقیت‌های بزرگ و استثنائی در صورتی به دست خواهند آمد که ما در زمینهٔ آن کار ، علاقه داشته باشیم و یا حداقل برای آن ارزش قائل باشیم. برای کسانی که با چنین حس و حالی کار می‌کنند، این‌که مجبور باشند برای آن کار حتی ۱۵ تا ۱۸ ساعت در روز وقت بگذارند نه‌تنها خسته‌کننده نیست که موجب لذت آنان از کار خواهد بود. موفقیت در فعالیت‌های اقتصادی و مالی تنها نیازمند صبر و کاری، طاقت‌فرسا است که تنها زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که شما در مورد آن کار احساس مثبتی داشته باشید.
۳٫بر روی نقاط قوت خود تکیه کنید
بگذارید با این امر روبه‌رو شویم، شما نمی‌توانید برای همه اطرافیان خود همه‌ چیز و همه‌ کس باشید. هر کدام از ما نقاط قوت و ضعفی داریم. برای آن‌ که بتوانید مفید واقع شوید، می‌بایست نقاط قوت خود را شناسایی کنید و بر روی آن تمرکز بیشتری داشته باشید. شما زمانی می‌توانید بیشترین موفقیت را به دست آورید که تلاش خود را به سمتی که در آن می‌توانید بهترین باشید هدایت کنید. به‌طور مثال اگر در فعالیت‌های اقتصادی، شما در بازاریابی توانایی بیشتری دارید از آن نهایت بهره را ببرید. اما در بخش‌هایی از کار که در آن ضعیف هستید، کمک بگیرید و از آن اِبایی نداشته باشید. اما برای تبدیل نقاط ضعف خود به نقاط قوت نیز تلاش کنید و برای آن از تعلیم و آموزش در حین کار بهره ببرید.

۴٫ هیچ‌گاه به احتمالات شکست فکر نکنید
این رِند، در رمان خود به نام ” اصل و سرچشمه ” می‌نویسد، ” نه این در طبیعت بشر است و نه موجودیت حیات انسان که کاری را که باور ندارد به پایان برساند و در آن موفق شود.” به‌عنوان یک کارآفرین و پیش‌ قدم در انجام یک کار شما نیاز دارید که هدف خود را کاملاً باور کنید، آن زمان است که می‌توانید به آن عمل کنید. شما می‌بایست ایمان و اعتقاد قوی به خودتان، ایده‌ها و نظرات و ظرفیت‌های خود داشته باشید.

 

باید از سایه تردیدها عبور کنید و به‌ یقین و اعتماد در کار خود برسید. هر چه قدرت میزان ایمان و اعتقاد خود را افزایش دهید ، با سرعت بیشتری به اهداف خود دست خواهید یافت. هر چند که باید در این میان تعادلی وجود داشته باشد. تعادل بین اعتمادبه‌نفس و محاسبه دقیق خطرات کار به جهت دستیابی به هدف بالاتر. کارآفرین موفق، کارآفرینی است که خوب می‌تواند محاسبه کند و میزان خطر در کار را کاهش دهد تا به سود بالاتر برسد.

۵٫ سخت کار کردن
هر کارآفرین و نوآور موفقی به‌سختی کارکرده است. هیچ‌کس به این مهم ، با نشستن و زول زدن به دیوار نرسیده است. “برایان ترسی” درباره این مطلب چنین گفته است، شما برای بقاء خود ۸ ساعت در روز کار می‌کنید، بیش از ۸ ساعت هر قدر زمانی که تلاش شما ادامه یابد در جهت موفقیت است.”  اگر از هر فرد موفقی در این زمینه سؤال کنید به شما خواهد گفت که در ابتدای شروع کسب‌ و کار خود بیش از ۶۰ تا ۹۰ ساعت در هفته کار می‌کرده است.

 

سعی کنید در این موقعیت تفریحات و کارهای متفرقه را تا مدتی فراموش کنید، تا زمانی که حقیقتاً بتوانید بر روی پای خود بایستید و قامت راست کنید. در این برحه از زمان حتماً یک سفر کوتاه هم می‌تواند برای شما ضرر باشد. همان‌گونه که اشاره شد، این‌گونه سخت کار کردن برای شما آسان خواهد بود اگر دیدگاه و ایده‌ای محکم برای اجرا داشته باشید و هدفی روشن که به دنبال آن، احساس شور و اشتیاق را در خود حفظ کنید.

 

۶٫مرتباً به دنبال راهکارهای جدید از طریق برقراری ارتباطات باشید
در کسب‌ و کار، شما با شرکتی که اداره می‌کنید مورد قضاوت واقع می‌شوید. با گروه مدیریتی که دارید، سیستم هدایتی که در نظر گرفته‌اید و همچنین استراتژی‌های ارتباط با همکارانتان. کسب‌وکار هر چه قدر هم که کوچک باشد نیازمند ارتباطات و استفاده از تجارب دیگران است. می‌توانید در ملاقاتی که در کسب‌ و کارهای مشترک دارید از افراد باتجربه به‌طور مثال در پایه‌گذاری بازارهای خود بهره ببرید.

 

این بسیار مهم است که شما در ارتباط با همکاران فعال خود آن‌هایی را که می‌توانند به شما کمک کنند و برعکس آن‌ها که شما را به عقب می‌رانند بشناسید. برای موفقیت در این زمینه شما همواره نیازمند داشتن مهارت برقراری ارتباط خوب و مناسب هستید و همیشه می‌بایست نسبت به فرصت‌های جدید و امکان گسترش روابط خود هوشیار باشید.

 

۷٫اشتیاق به یادگیری
شما حتماً نباید مدرک MBA و یا فارغ‌التحصیل دکترا DBA دکترا مدیریت کسب وکار باشید تا موفقیت خود را تضمین کنید. در حقیقت کارآفرینان موفقی را می‌توان دید که حتی در مقطع دانشگاهی نیز تحصیلات خود را به پایان نرسانده‌اند. مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از میلیونرهای خودساخته از هوش متوسط برخوردار بوده‌اند. با این‌ وجود، به همه ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود توجه کرده‌اند و به زندگی اقتصادی مورد نظرشان و اهداف شخصی خود دست‌یافته‌اند زیرا هرگز از یادگرفتن و آموزش دیدن دریغ نکردند.

 

برای موفقیت، شما باید علاقه‌مند به سؤال کردن باشید، کنجکاوی خود را همیشه با خود داشته باشید و همیشه علاقه‌مند به یادگیری باشید و آغوش خود را برای دریافت معلومات بیشتر باز نگه‌ دارید. مسلماً این علاقه در دنیای پرسرعت تغییرات فنّاوری و شیوه‌های کسب‌ و کار بسیار ضروری است.

 

۸٫ ثابت‌قدم بودن و ایمان راسخ داشتن به کار
هیچ‌ کس تا به‌حال نگفته است که دستیابی به موفقیت آسان است. گاهی علی‌ رغم همه سخت‌کوشی‌ها و علایق شما، کار با شکست مواجه می‌شود. اگر به گذشته بسیاری از افراد موفق امروز نگاه کنید می‌بینید که با دارا بودن همه خصوصیاتی که بدان اشاره‌ کرده‌ایم اما شکست‌هایی در حد ورشکستگی را در کارنامه عملکرد خود دارند، اما به‌سرعت روی پای خود ایستاده‌اند تا آن شکست را سرآغاز شروع کاری بزرگ کنند.

 

رویکرد شما در صورتی‌که مبتنی بر ثبات قدم باشد، پذیرش و رویارویی با شرایط مختلفی که گاهی نا امیدکننده است، برایتان قابل تحمل خواهد شد. این را باید بیاموزید که بعد از هر شکست و زمین خوردنی با قدرت هر چه تمام‌تر از جا برخیزید و کار را از سر بگیرید. استواری شما در میزان اعتماد و باوری که به خود دارید نهفته است. به خاطر بسپارید که اگر ثابت‌ قدم و استوار باشید هیچ‌چیز شما را نمی‌تواند متوقف کند.

 

۹٫ به کار خود نظم دهید
توماس هواسلی گفته است، ” آنچه را که باید انجام دهید آن زمان که باید انجام شود انجام دهید، چه دوست داشته باشید چه دوست نداشته باشید.” تادیب نفس و نظم دادن به خود کلید موفقیت در این مرحله است.  قدرت آرزوها و تمایلات، شما را مجبور خواهد کرد که بهای موفقیت خود را بپردازید. آنچه را که دیگران دوست ندارند انجام دهند شما انجام دهید، کیلومترها به جلو بتازید و در جنگ تن به تن با خود به تنهایی بجنگید تا همواره منظم کار کنید و برنده شوید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به گفتگو ملحق بشید ؟
در صورت تمایل همکاری کنید !

پاسخ دهید