همه ما تا کنون صدها بار کلمه خلاقیت را شنیده‌ایم، اما در مورد اعمال خلاقیت در زندگی و کسب و کار خودمان به احتمال زیاد هیچ اقدامی نکرده ایم چون خلاقیت را منحصر به افراد خاص و به اصطلاح خلاق می دانیم و در مورد چیستی و چگونگی به کارگیری آن حتی نیاندیشیده ایم.

هر فرد در زندگی، خواه ناخواه با مسائل مختلفی مواجه می‌شود و سعی می‌کند راه‌حل مناسبی برای آنها پیدا کند و در اکثر مواقع این راه‌حل یک روش منطقی و معمول است که تقریبا همه مردم از آن برای حل مسئله مشابه استفاده می‌کنند. ولی وقتی پای خلاقیت به میان می آید، موضوع کمی فرق می کند و با استفاده از خلاقیت و تغییر نگرش می توان کارها را به شیوه ای جدید و دگراندیشانه ( حتی اگر راه‌حل معمولی کاملا منطقی و مناسب مسئله مورد نظر باشد ) حل کرد.

در واقع افراد خلاق دارای این توانایی هستند که می‌توانند مسئله را از جنبه‌های مختلف بررسی کنند و در مدت کوتاهی ایده‌ها و راه‌حلهای متعددی پیشنهاد نمایند که بسیاری از آنها تازگی دارند و قبلا برای حل این مسئله به کار نرفته‌اند.
ممکن است بعضی از این ایده‌های جدید غیرمنطقی و یا غیرعملی به نظر برسند، ولی فرد با نگرش خلاقانه خود به موضوع، با تغییر و ترکیب این ایده‌های به ظاهر غیرمنطقی، راه‌حل یا راه‌حل‌هایی را ارئه می‌دهد که بسیار بهتر و موثرتر از روش معمول، مسائل پیش رو را حل می‌کند.

خلاقیت یعنی توانایی ایجاد و تولید ایده‌ جدید و مناسب برای حل مسائل پیش رو

چند نکته مهم در مورد خلاقیت

۱) خلاقیت یک توانایی ذاتی نیست پس مختص افراد خاص نیست و همه مردم دارای این توانایی هستند. گرچه سطح آن در افراد مختلف متفاوت است. در واقع خلاقیت چیز عجیب و نامانوسی نیست، بلکه یکی از خصوصیات و توانایی‌های بشر است و همه افراد از این توانایی برخوردارند همانطوری که ما برخی اوقات بدون آن که شناختی از خلاقیت داشته باشیم، در حل مسائل‌مان از آن استفاده می‌کنیم.
۲) خلاقیت یک مهارت اکتسابی و قابل یادگیری است و افراد با هر سطحی از خلاقیت، قادر به فراگیری و ارتقاء سطح خلاقیت خود هستند.
۳) خلاقیت منحصر به امور و فعالیتهای خاص نیست و می توان از آن در تمام لحظات زندگی و در تمام مشاغل بهره برد و می شود از آن در کارها و مسائل کوچک زندگی روزمره تا مسائل بسیار پیچیده علمی و در سطح جهانی استفاده کرد.

۴) وجود خلاقیت و نوآوری در یک کالا موجب ایجاد تمایز در آن کالا می شود و همین متمایز بودن کالا سهم بزرگی در ایجاد مزیت رقابتی برای آن کالا نسبت به سایر کالاهای موجود در بازار دارد و باعث افزایش تمایل مشتریان نسبت به خرید کالا یا استفاده از آن خدمات می گردد.

با شرکت در دوره خلاقیت، علاوه بر آشنایی با جایگاه خلاقیت و خلاق بودن در توسعه کسب و کار و افزایش بهره وری با جدیدترین و ساده ترین روشهای ایجاد و افزایش خلاقیت فردی آشنا شوید و فردی خلاق و موفق باشید.

این دوره آموزشی مفید و سودمند نیز در دوره کامل نخبگان ثروت آفرین فروش به عنوان یکی از مباحث اصلی تدریس می گردد تا دانش پذیران از این مهارت کاربردی در مسیر موفقیت و ثروت آفرینی خود نهایت بهره را ببرند.